מטאנויה – מֵהַכָּרָה לָהַכָּרָה

מטאנויה - שינוי יסודי בהכרה. צילום: איריס בר לב

מטאנויה – מילה יוונית שמשמעותה, שינוי יסודי בהכרה.

מטאנויה, לנוע מההכרה התחרותית, להכרה היצירתית.

מפתח הזהב,  המפתח למסתורין של הקיום הינו: שינוי בהכרה – Metanoia.

מטאנויה מייצג מעבר מההַכָּרָה התחרותית לָהַכָּרָה היצירתית באדם.

במובנה העמוק מטאנויה הינה הרבה מעבר לשינוי דעה זו או אחרת, מטאנויה הינה לידתה של הכרה חדשה באדם. האלכימאים של העת העתיקה תיארו שינוי זה בעזרת הדימוי של הפיכת עופרת לזהב.

ההכרה של האדם הינה חומר גלם המתמסר בקלות לעיצוב וללישה. הכרה בתכונה זו של התודעה פותחת דלת לאפשרויות שעד לאותו הרגע היו נסתרות מעין.

מטאנויה – כשאנו מדברים על שינוי, אין אנו מדברים על כך ממקום שיש משהו מקולקל שדורש תיקון. ההכרה לא מקולקלת! החיים תקינים, הכל תקין, מאוד מאוד תקין.

הסיבה שאנו מדברים על שינוי, נובעת מההכרה בכך ששינוי הינו החלק המרכזי בקיום ובכל אשר ישנו.
מצב זה של שינוי הינו המצב הטבעי ביותר עבורנו. אנחנו כל הזמן מִשְׁתַּנִּים בין אם אנו מודעים לכך ובין אם לאוו. מצב זה כה טבעי לנו שאיננו מרגישים בקיומו. אנחנו בעצם מעוניינים להתעורר לעובדה שזה כך, להיזכר שזה אכן כך ולאפשר לעצמנו להיות בתואם עם התנועה שבלאו הכי מתרחשת. אנחנו לא צריכים לגרום לשינוי או לעשות שינוי, שינוי כל העת מתרחש. השם שהענקנו לקבוצות הלימוד: התחדשות הכרתית – מודעות יוצרת, בא לספר על הדרך החדשה בה אנו מעוניינים לחוות את השינוי שמתרחש בנו, עכשיו.

השינוי אודותיו אנו מדברים, הינו היזכרות במי שאנחנו באמת, בעוצמתנו הפנימית, ביציבות הבוקעת מבפנים, בכוחות היצירה העומדים לרשותנו. היזכרות שכל אחד ואחת מאיתנו, הינו ממש ממש מרכזו של היקום ושכל היקום עצום המימדים הזה סובב סביבו.

מאחר ואנו, כל אחד ואחת מאיתנו, מרכזו של היקום, האופן בו אנו מרגישים, המחשבות אותן אנו מארחים, הרגשות שאנו מטפחים והאנרגיה הקורנת מאיתנו כתוצאה מכך, משפיעים במידה עצומה על האופן בו כל אשר ישנו מתארגן ובא לידי ביטוי בקיום האישי והייחודי של כל אחד ואחת מאיתנו.

אנחנו המיצרים של המציאות של עצמנו. אף אחד לא יכול ליצור במרחב בו אנו מתקיימים, אנחנו עושים את הכל, בכוחות עצמנו. כל מה שבא אלינו, בא כתוצאה מאופי נקודת המשיכה – Point of Attraction שאנו מייצרים עבור עצמנו ואשר כל אשר ישנו מתארגן לפיה.

אנחנו לא גרגירי אבק סתמיים שחולפים כאן זמנית, אנחנו היננו יוצרים רבי-מג, קוסמים של ממש, יצורים המתקיימת בהם מודעות אשר מכילים בקירבם את הפלא הגדול מכל – חיים. ובזאת עלינו לשוב ולהיזכר. אנחנו כאן על מנת להיזכר. אנחנו לא כאן על מנת לייצר משהו שאנחנו חושבים שאיננו או צריך להיות מיוצר, כי הכל כבר קיים, הבריאה הסתיימה. אנחנו כאן על מנת להיות מודעים למה אנחנו רוצים, לתת לזה את המחשבה שלנו ולאפשר לזה לבוא במלואו לידי ביטוי בחיינו.

 

 במובנים רבים האפשרות להתקרב למצב הכרתי חדש ולא ידוע יכול להתרחש רק במידה והאדם מוכן מרצונו החופשי להיוולד מחדש. סיפורי עם, אגדות ומעשיות השזורים בפולקלור האנושי ופילוסופים לאורך כל ההיסטוריה האנושית, מְסַפְּרִים אודות אדם אחר.

אדם שבמובנים רבים שונה מזה המוכר לנו, אדם נאור, תבוני, מפותח רִגְשִׁית אינטלקטואלית ורוחנית. ניתן לראות שהמכנה המשותף בתאורים אודות אדם זה, הינו דרגת התפתחותו הרִגְשִׁית והרוחנית. אדם זה עיקר כוחו מתקיים בטריטוריה שאנו, לפחות בחברה המערבית, מעט זנחנו.

גם הציונות המתחדשת העמידה דמות וטיפחה רעיון של "האדם החדש" או "היהודי החדש" כפי שכונה בחוגים שונים וכמובן הלבישה אותו ברעיונות שעמדו בבסיס תנועה זו.

הספרות הבִּדיונית רוויה בדמותו של אדם חדש זה. רמת התפתחותו הטכנית גבוהה ולעיתים אף עולה על כל דמיון. אולם בתיאורים המודרנים של דמות אדם חדש זה, רכיב אחד נותר ללא שינוי: התפתחותו הרגשית והרוחנית נותרת בְּעֵינָהּ. האדם בן ימינו, זה הנלחם בבני מינו, הנאבק על קיומו והישרדותו היום יומית, עובר כמות שהוא, על מכלול בעיותיו, לעידן אחר וממשיך את מסלול חייו המוכר והידוע. אבל האם זה אכן המסלול שהגורל או הבריאה מייעדים לנו?

התשובה היא חד משמעית – לא!!!

הֱיֵה האדם שאתה רוצה לראות בעולם. צילום: איריס בר לב
הֱיֵה האדם שאתה רוצה לראות בעולם. צילום: איריס בר לב

 

אולם על מנת שאכן יתרחש שינוי במצבו של האדם, בראש ובראשונה עליו להתרחש בפועל, והמקום היחיד בו שינוי כזה יכול להתרחש הוא בתוכו של כל אחד מאיתנו והזמן היחידי העומד לרשותנו לבצע שינוי כזה (ונתון זה אינו ניתן לשינוי) הוא: עכשיו.

 

"וְאַל תֹּאמַר לִכְשֶׁאֶפָּנֶה אֶשְׁנֶה, שֶׁמָּא לֹא תִפָּנֶה" משנה אבות ב'

 

עלינו להבין שכל שינוי שיש עימו בשורה חדשה, שפותח אפשרות חדשה, מתחיל תמיד מבפנים ומשם מוצא את דרכו להתבטא בעולם החיצוני.

 

"There is no one to change, but self. The self is simply your awareness, your concept of self…" (Neville Goddard)

 

עכשיו הינו הזמן בו עלינו להיות אקטיבים, לתור אחר השינוי, לבקש אותו, לחפש אותו, לבקש כל עזרה היכולה להועיל, לטבול את עצמנו במצב המנטלי של שינוי ובמתבקש מאיתנו ולהיות הביטוי המלא של מטאנויה.

אנחנו האנשים להם חיכינו!

מטאנויה, כהכרה חדשה הנולדת באדם אומרת: הכרה אחת מגיע לסופה, הכרה אחרת נולדת.

"הֶיה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם" (מהטמה גנדי).

"No one to change, but self" (Neville Goddard)

 

שלכם באהבה,
רפאל בר לב

ESIM© – Energy Streams into Matter

 

 

השארת תגובה